KOMPOSTOWANIE – w jakim miejscu ustawić kompostownik i co należy do niego wrzucać?
Kompostowniki, w których szybciej zachodzi proces przekształcenia odpadków biologicznych w humus, to tak zwane termokompostowniki. Plastikowe, z mikrowentylacją, szczelnie zamknięte, w których temperatura dochodzi do 70 st. C, a ziemia powstaje w ciągu jednego sezonu (od wiosny do jesieni). Należy je ustawić w miejscu nasłonecznionym i dostępnym co najmniej z dwóch stron, aby powstały czarnoziem łatwo od dołu wybrać z kompostownika. Nie stawiamy go w bezpośredniej bliskości drzew lub krzewów, które z czasem utrudnią lub uniemożliwią dostęp do niego. Kompostownik stawiamy na ziemi (nie bruku, płytkach czy innej stałej powierzchni), aby wilgoć swobodnie wypływała do gruntu.
Większość z nas myśli, że kompostownik powinien znaleźć się w najdalszym zakątku ogrodu, niewidoczny, ukryty, jak niewygodny mebel. Nieprawda! Obecnie na rynku są dostępne termokompostowniki estetyczne, które można ustawić w bardziej eksponowanych miejscach ogrodu nie zakłócając jego piękna. Warto też pamiętać , że odpady domowe wrzucamy tam niemal codziennie, więc droga do kompostownika nie powinna być daleka. W przypadku dużych ogrodów warto pomyśleć o dwóch kompostownikach: dużym, głównie na odpady z ogrodu, usytuowanym w dalszej części działki i mniejszym, bezpośrednio przy domu, gdzie wrzucać będziemy głównie odpadki domowe.
Co powinno i może znaleźć się w kompostowniku, a czego unikać?
Z odpadów ogrodowych do kompostownika powinny trafiać wszelkie miękkie rośliny wraz z resztkami ziemi na korzeniach (tzw. zielsko), skoszona trawa, liście. Nie wrzucamy natomiast twardych łodyg (np. od róż i innych krzewów) i gałęzi drzew. Te kompostują się bardzo długo więc należy je wcześniej rozdrobnić albo spalić i dopiero w takiej postaci kompostować. Jeśli decydujemy się na rozdrobnienie, warto skorzystać z pomocy profesjonalnych narzędzi – np. rozdrabniaczy elektrycznych.
Z odpadów domowych do kompostowania powinny trafiać odpady kuchenne: obierki, nieświeże owoce (bez naklejek), warzywa, skorupki od jajek, resztki jedzenia, rośliny doniczkowe i kwiaty cięte (bez wstążek i ozdób). Koniecznie w kompostowniku powinna znaleźć się woda, która przyspiesza proces. Również woda, z której zwykle odcedzamy i którą wylewamy z garnków do zlewu – od dziś nowy kierunek – kompostownik! Nie wrzucamy odpadów kuchennych dużych i twardych np. pestek, kości. Wyrzucanie mięsa jest zawsze sprawą indywidualną ponieważ może zwabiać zwierzęta, ale drobne resztki mięsne w masie kompostu owocowo-warzywnego nie zaszkodzą naszej własnej produkcji ziemi. Pamiętajmy jednak, że rozkładające się mięso może emitować nieprzyjemne zapachy, a przecież nie chcemy, by nasz kompostownik przeszkadzał nam, czy naszym sąsiadom.