Nasi Klienci zadają nam mnóstwo pytań o kompostowniki, kompostowanie i produkty z naszego sklepu. Postanowiliśmy zebrać te najczęściej pojawiające się.
W tym wpisie – wszystko, co chcecie wiedzieć o naszych kompostownikach. Zapraszamy do lektury!
- Czy kompostownik śmierdzi?
Pytanie: Jestem zainteresowana kupnem kompostownika do mojego ogródka. Z uwagi na to, że mieszkanie mam w bloku, chciałam zapytać, jak wygląda sprawa “zapachu”?
Nasze termokompostowniki są raczej bezzapachowe. Wentylacja poprzez dziurki w panelach bocznych, szczelność klapy oraz dość szybki sposób kompostowania (wysoka temp wewnątrz) powodują, że “zapach” można poczuć raczej tylko przy podnoszeniu klapy i wsypywaniu odpadów bio. I to nie jest zapach nieprzyjemny, jeśli nie kompostujemy resztek mięsa, wędlin itp.
Jednakże proszę pamiętać, że nasze kompostowniki są kompostownikami zewnętrznymi do ustawiania na glebie. NIE MAJĄ DNA!!! Nie do końca rozumiem, gdzie go Pani zamierza postawić – na balkon się nie nadaje, ale pod balkonem lub blokiem – proszę się nie obawiać, nie będzie zapachu.
- Na czym postawić kompostowik? Gdzie postawić kompostownik?
Pytanie: Czy ten kompostownik ma ‘podłogę’, żeby mógł stać na kostce brukowej, czy też powinien stać na ziemi w ogródku?
Kompostownik nie ma “podłogi” i powinien, a wręcz musi, stać na “glebie”. Wszystkie nasze kompostowniki są bez “podłóg” 🙂 W trakcie procesu kompostowania nadmiar wilgoci wydostaje się dołem. Zaleca się też dolewanie wody lub wszelkich płynów z odcedzania warzyw po gotowaniu.
Pytanie: Jak są połączone ścianki boczne w kompostowniku?
We wszystkich naszych produktach – kompostownikach i grządkach podwyższonych – jest stosowany ten sam system łączenia paneli bocznych. Tyczka czarna plastikowa jest wsuwana w otwory paneli jak w zamku błyskawicznym. Dzięki temu opatentowanemu systemowi, ścianki nie otwierają się, gdy w kompostowniku jest pełno i np. ubijamy biomasę w kompostowniku.
Pytanie: A kompostownik stawiacie bezpośrednio na ziemi?
Obowiązkowo! Najlepiej na gruncie (może być na trawie lub innych chaszczach – to i tak zaniknie) – nie na żadnych płytkach, bruku itp.
Kompostownik należy ustawić równo (nie na pochyłości), aby nie przechylał się oraz w odległości co najmniej 1 m od drzew, płotu, aby mieć miejsce przy wybieraniu kompostu w następnych sezonach.
Na początku, kiedy kompostownik jest pusty, proszę pilnować kształtu (klapa ma przylegać do boków). Jeśli wrzucimy od razu więcej bio-towaru, to może nam się ciut odkształcić, a po napełnieniu w 1/3 już tego nie skorygujemy. Miłego kompostowania!
Pytanie: Z dwóch stron kompostownik będzie blisko drzew, ale to im chyba nie zaszkodzi? Opróżniać będziemy od dwóch pozostałych stron
Tak może stać. Proszę zrobić próbę generalną po ustawieniu kompostownika: wyciągać w górę tyczkę łącząca do połowy i otworzyć po kolei dolne panele, jak na zdjęciu poniżej. Proszę wziąć pod uwagę miejsce na podjazd taczką.
Z tych wielkich kompostowników ziemię wyciąga się z każdej z 8 stron (ewentualnie bez jednej/dwóch), bo jest wielki i nie ma możliwości wyjęcia ziemi “z tyłu” otwierając panele tylko z przodu. Przekompostowana ziemia to około połowa wysokości kompostownika (od dołu), reszta to jeszcze kompost “w produkcji”. Po wyjęciu dołu ta góra spada na dół, dlatego trzeba otwierać z każdej (prawie strony). To jest zabawa wiosną, nieco ciężka, ale bardzo satysfakcjonująca!
- Kompostownik zielony czy kompostownik szary?
Pytanie: Czy kompostowniki są zielone czy szare, bo na zdjęciach wyglądają albo bardziej zielona albo bardziej szare?
Nasze kompostowniki są produkowane z granulatu plastikowego, który w 100% pochodzi z recyklingu. Granulat ma odcienie zieleni: czasem jest bardziej szaro-zielony, czasem po prostu zielony. Granulat to przede wszystkim zmielone nakrętki od butelek po napojach z HDPE, które często zbieramy w szkołach, przedszkolach, gminach. Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się Państwo po co i dla kogo są te nakrętki – są one podstawą naszej produkcji!