Otrzymaliśmy wiele pytań od pasjonatów ekologicznego uprawiania ogrodu oraz osób zaczynających przygodę z kompostowaniem: czy latem powinno się robić coś szczególnego z kompostownikiem, jak “obsłużyć” termokompostownik, aby powstająca tam ziemia/kompost powstały jak najszybciej i były bogate w substancje odżywcze?
Najważniejsze: latem wszystkie bio odpady wrzucać do kompostownika!
Do kompostownika nadaje się: skoszona trawa, chwasty (przed kwitnieniem), rozdrobnione gałęzie, przekwitnięte lub suche kwiaty.
Co jeszcze wrzucać do kompostownika? Regularnie wrzucamy do kopostownika odpadki domowe: obierki, fusy z kawy i herbaty, resztki roślinne z posiłów, końcówki niezjedzonych sałatek, ogryzki po jabłkach, skórki po warzywach i owocach, nadpsute warzywa i owoce, dolewamy odcedzoną wodę lub wodę z mycia warzyw i owoców (bardzo ważne!).
Czasem zdarza nam się wrzucić niewielkie resztki mięsa – to nie zaszkodzi procesowi i jakości kompostu, a skoro nie mamy, co zrobić z takimi resztkami, niech przynajmniej otrzymają drugie życie.
Pamiętajmy do kompostownika możemy wrzucać wszystkie odpady pochodzenia naturalnego, jednak twarde elementy (kości, grubsze gałęzie, pestki) nie kompostują się, co odkrywamy w następnym sezonie, wyjmując ziemię z kompostownika. Ponadto pamiętajmy, że woda w kompostowniku jest bardzo ważna! W mniejszych kompostownikach i średnich (tych do ok. 500 litrów) – wystarczy wszelka woda z odcedzania i mycia warzyw (ziemniaki, fasolka, kalafior…) oraz otwieranie kompostownika podczas deszczu. W tych większych kompostownikach plastikowych (powyżej 500 litrów pojemności) konieczne jest regularne podlewanie biomasy, najlepiej zebraną wodą deszczową. W termo kompostownikach ustawionych w miejscach nasłonecznionych temperatura wewnątrz wzrasta nawet do ponad 70°, co wraz z wilgocią powoduje bardzo szybki proces przetwarzania odpadów naturalnych w czarnoziem zwany też humusem lub kompostem.